You are here

Nelson McVicar

Nelson McVicar

15th Commissioned Judge,
U.S. District Court, Western District of Pennsylvania


Federal Judicial Service:
U. S. District Court, Western District of Pennsylvania

Received a recess appointment from Calvin Coolidge on September 14, 1928, to a seat vacated by W.H. Seward Thomson; nominated on December 6, 1928; Confirmed by the Senate on December 17, 1928; received commission on December 17, 1928; sworn in on September 22, 1928. Served as chief judge, 1949-1951.

Assumed senior status on February 1, 1951.

Service terminated on December 20, 1960, due to death.

Professional Career:
Private practice, Pittsburgh, Pennsylvania, 1896-1925

Borough Solicitor, Tarentum Borough, Pennsylvania, 1896-1925

Member, Pennsylvania General Assembly, 1914-1924

Judge, Court of Common Pleas, Allegheny County, Pennsylvania, 1925-1928

University of Michigan Law School
Read law, 1896

Born January 25, 1871, in Chatham, Ontario, Canada
Died December 20, 1960, in Tarentum, PA