You are here

Herbert Peter Sorg


24th Commissioned Judge,
U.S. District Court, Western District of Pennsylvania


Federal Judicial Service:
U. S. District Court, Western District of Pennsylvania

Nominated by Dwight D. Eisenhower on May 20, 1955, to a new seat created by 68 Stat. 8; Confirmed by the Senate on July 29, 1955; received commission on August 1, 1955; sworn in on August 19, 1955.

Served as chief judge, 1975-1976.

Assumed senior status on December 20, 1976.

Service terminated on March 11, 1979, due to death.

Professional Career:
Private practice, St. Mary’s, Pennsylvania, 1935-1955

Member, Pennsylvania House of Representatives, 1940-1953

MajorityWhip, 1945-1947

Majority Leader, 1947

Speaker, 1947-1953

Duquesne University School of Law, LL.B., 1935

Born December 19, 1911, in St. Mary`s, PA
Died March 11, 1979

Personal Interest:
Avid hunter and fisherman who built his own hunting lodge at St. Mary’s, PA