You are here

Daniel John Snyder Jr.

Daniel John 	Snyder Jr.

33rd Commissioned Judge,
U.S. District Court, Western District of Pennsylvania


Federal Judicial Service:
U. S. District Court, Western District of Pennsylvania

Nominated by Richard M. Nixon on March 6, 1973, to a seat vacated by Joseph F. Weis, Jr.; Confirmed by the Senate on April 10, 1973; received commission on April 17, 1973; sworn in on April 26, 1973.

Service terminated on May 11, 1980, due to death.

Professional Career:
Associate professor, University of Pittsburgh, 1940-1941

Private practice, Greensburg, Pennsylvania, 1942-1958

Assistant U.S. Attorney, Western District of Pennsylvania, 1958-1961

Private practice, Greensburg, Pennsylvania, 1961-1973

College of Wooster, A.B., 1937
University of Pittsburgh School of Law, LL.B., 1940

Born May 2, 1916, in Greensburg, PA
Died May 11, 1980